Zamów audyt
Zamów przegląd
Zgłoś awarię

Realizacja Pietrzykowice 415.8 KWP

415,8 kWp – Największa dachowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce Zachodniej!

AG Projekt Grzegorz Skoczylas Sp. Jawna powierzyła realizację tego ważnego zadania naszej firmie. W ramach zawartej umowy Multisun Sp. z o.o. była odpowiedzialna za dostawę kompletnego zestawu fotowoltaicznego opartego o moduły monokrystaliczne o mocy 300 Wp, falowniki austriackiego producenta – firmy Fronius oraz podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej Tauron S.A. Łącznie zamontowano blisko 1 400 szt.  modułów oraz 14 najmocniejszych falowników Fronius Eco 27 kW każdy. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Gminie Kąty Wrocławskie i największa instalacja dachowa w całej Polsce Zachodniej.

Zespół:
Projekt zlokalizowany w Pietrzykowicach był sporym wyzwaniem dla młodego zespołu Multisun. Kierownictwo i pieczę nad realizacją objął jeden z właścicieli spółki – Krzysztof Misiewicz. W szczytowym okresie zespół realizacyjny na dachu objął 12 osób. Grono montażystów było wspierane przez elektryków, elektryka pomiarowca, kierownika budowy, projektanta, operatora dźwigu, kierowcy, i wielu innych. W cały projekt zaangażowanych było łącznie ponad 30 osób.

Poszukiwanie rozwiązań:
Sama logistyka i dystrybucja sprzętu instalacyjnego od początku była dość skomplikowana. Poza falownikami i konstrukcją na przygotowany wcześniej dach trzeba było dostarczyć ponad 45 palet z modułami PV i innym sprzętem. Ze względu na wysokość budynku jedynym możliwym sposobem transportu towarów na dach był 35 tonowy dźwig. Rozwinięcie głównych przewodów prądu przemiennego odbywało się przy pomocy specjalnej rozwijarki do bębna oraz suwnicy. Montaż konstrukcji i modułów odbywał się w skrajnych warunkach, przy letnich upałach, mocnych podmuchach wiatru i rzęsistych deszczach. Kilkukrotnie pogoda skutecznie utrudniała realizację zakładanego planu.

Na potrzeby projektu, produkcja energii, statystyki uzysków i prognoza pogody są prezentowane w holu przedsiębiorstwa AG Projekt. Do wizualizacji wykorzystaliśmy monitor instalacyjny z profesjonalnej linii digital signage.

Happy end:
Ostatecznie po kilkunastu tygodniach udało się doprowadzić projekt do gotowości odbiorowej. Tu znowu nastąpiły nieprzewidziane okoliczności związane z konfigurację urządzeń generatora, zabezpieczeniami oraz zespoleniem kilku systemów w całość. Urządzenia zostały podłączone do stacji transformatora sN. Po wykonaniu prób napięciowych i sprawdzeniem układów pomiarowo-kontrolnych przez TAURON instalacja została włączona i zostały przeprowadzone pierwsze testy sprawności działania instalacji fotowoltaicznej. Inspektor Nadzoru dokonawszy ostatniego wpisu w dzienniku zakończył cały proces budowy. Łącznie dokumentacja projektowa wyniosła 112 stron.

Na koniec chcielibyśmy nadmienić, że cały proces inwestycyjny był koordynowany przez MULTISUN, a objął kwestie związane z warunkami przyłączenia i projektem budowlanym powykonawczym.

Podziękowania:
Ze względu na fakt, że był to jak dotąd  najtrudniejszy projekt w historii Multisun należy uznać wkład wielu osób, dzięki którym realizacja tego zadania nie byłaby możliwa. Serdeczne podziękowania dla Pani Renaty Żukrowskiej z biura zarządu AG Projekt. Dzięki wsparciu tej osoby udało się pokonać moc przeciwności i biurokracji narzuconych przez zewnętrzne podmioty i organizacje. Nie sposób pominąć również właścicieli firmy AG Projekt, Grzegorza Skoczylasa i Andrzeja Listwana, którzy wykazali się daleko idącą cierpliwością, gościnnością i zrozumieniem. Po prostu dziękujemy!

9 listopada 2017